maxi_ta (maxi_ta) wrote,
maxi_ta
maxi_ta

Ретроспектива-2005. ЛГ. Форостина. як була ЗРОБЛЕНА революція 1968. Нантер-якДетонатор-Сорбонни.

Середа, 25 травня, 2005 року, № 91 (657)

Пам’яті Поля Рікера

МИНУЛОГО тижня у віці 92 років помер всесвітньо відомий французький філософ Поль Рікер, який був провідною постаттю сучасної філософії.

 Рікер хворів декілька місяців і зустрів смерть уві сні в ніч проти п’ятниці у своєму будинку під Парижем.

Він завжди наголошував, що є християнським мислителем. Важко переоцінити масштабність його філософії, яку створено не лише інтелектуальними зусиллями, а й самим життям ученого, зокрема найдраматичнішим його досвідом – перебуванням у німецькому таборі для військовополонених французів під час Другої світової війни.

У своїй “Інтелектуальній біографії” він писав: “Війна розпочалася несподівано, наприкінці чудового літа, яке я провів у мюнхенському університеті разом із  дружиною на курсах поглибленого вивчення німецької мови. Відтак я, крок за кроком, спершу став цивільним мобілізованим, потім добровольцем у діючій армії, а насамкінець – переможеним полоненим офіцером.

Перебування в полоні, в різних таборах Померанії, дало мені нагоду набути надзвичайно важливого людського досвіду: життя, яке день у день мусили ділити тисячі чоловіків, культура міцної дружби, регулярний ритм імпровізованих освітніх занять, вільне читання книг, які можна було дістати в таборі”.

Саме там він прочитав три томи “Філософії” Карла Ясперса, якому завдячував своїм “захопленням німецькими мислителями, попри всю ту брехню, яка нас оточувала, незважаючи на “терор Історії”. Уже 1947 року Рікер опублікував книгу “Карл Ясперс та екзистенціальна філософія”, яка відкрила йому шлях на кафедру паризької Сорбонни.

Проте справжню світову славу вченому принесла написана в 1960-х робота “Символіка зла”, завдяки якій його вважають одним із засновників герменевтичної філософії. У цій та інших працях Рікер досліджував природу міфів і природу насильства, волю та відповідальність, мову, текст і його інтерпретацію. Завдяки йому можна говорити про новий філософський вимір політики й історії. Головним твором П. Рікера є перекладена, як і чимало інших, українською книга “Сам як Інший” – своєрідний пошук відповіді на головне запитання – хто я?

Ще одним специфічним досвідом П. Рікер завдячував своїй громадській діяльності. 1967-го він покинув професорство в Сорбонні, щоб узяти участь у створенні нового університету в західному передмісті Парижа Нантерр, оскільки прагнув утілити “античну ідею спілкування вчителів та учнів”. Саме в Нантеррі 1968 року вибухнула студентська революція, яка змінила обличчя Європи. Обраний деканом літературного факультету, він намагався “розв’язати конфлікти за допомогою єдиної зброї – зброї дискусій”, проте, як не дивно, зазнав невдачі в здійсненні своєї місії миротворця. Попри брутальні атаки і справа, і зліва, залишився відкритим світові, дискусії, чужим думкам і болям. Крім того, Поль Рікер був активним членом Міжнародної Амністії. Її представником у 1970-х їздив до Чехословаччини боронити правозахисників із “Хартії 77”.

П. Рікер був почесним професором понад 30 університетів, зокрема Києво-Могилянської академії. Він приїхав до Києва, коли у видавництві “Дух і Літера” вийшов його перший переклад, а для студентів НаУКМА викладав курс “Політика й етика”.

Учений брав участь у філософських колоквіумах за участю Папи Римського Івана Павла ІІ в Кастель Ґандольфо. 5 липня
2003 року Папа відзначив його науковий доробок нагородою Павла VI.

Українською мовою опубліковано всі основні  праці П. Рікера: “Навколо політики”, “Сам як Інший”, “Право і справедливість”, “Інтелектуальна автобіографія. Любов і справедливість”, “Історія та істина”, а також низку статей, отже, кожен охочий може прилучитися до цього живого джерела думки. А Професор навіки спочив у кращих світах.

 

Оксана Форостина –
журналіст, культуролог,
мешкає у Львові

Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments