maxi_ta (maxi_ta) wrote,
maxi_ta
maxi_ta

 • Location:
 • Mood:
 • Music:

Ретроспектива-2007.ЛГ.Єшкілєв. Ера здрібніння. про загальну девальвацію і про нано-Майбутнє.

Понеділок, 25 червня, 2007 року, № 107 (177)

Ера здрібніння

Розвиток нанотехнологій і мікромодулів останніми роками визначає технологічні пріоритети нашої цивілізації. Провідні медичні лабораторії світу намагаються створити молекулярних роботів, здатних ремонтувати клітини людського тіла.

Військові мріють про мікроармії, здатні непомітно та нечутно знищити будь-яку оборону супротивника й майже невразливі для теперішньої зброї. В побут поступово входять речі з мікрочипами. Скоро кожна футболка, кожна шкарпетка – не кажучи вже про меблі та побутові прилади – матиме в комірцях, ґудзиках і манжетах крихітні електронні мізки, які регулюватимуть теплообмін, фіксуватимуть параметри навколишнього середовища, створюватимуть корисне для кровообігу магнітне поле тощо.

Така тенденція, радше за все, покладе край злочинності в її теперішніх формах. Що робити злодієві у квартирі, де кожний стілець має чип, який фіксує події, де комп’ютер холодильника керує двадцятьма мікровідеокамерами та ще більшою кількістю різноманітних датчиків і пристроїв запису? Світ “розумних речей” матиме добру пам’ять на всі події. Коли-небудь поліцейські вивчатимуть місце злочину за з’єднаними цифровими даними від сотень мікромізків.

Люди опиняться під тотальним контролем “інтелектуалізованого технічного середовища”. Приватна сінсектна зброя загрожуватиме всім і кожному. Улюбленим заняттям людності стануть ігри з мікросередовищем (муха на стіні підглядатиме за сусідами). Тарганам більше не загрожуватиме “рейд”. За ними ганятиме мікроробот, здатний залізти до найвужчої шпарини й там закатрупити нещасного прусака наномагнітним імпульсом. Будинки без тарганів, городи без кротів, болота без комарів. Вас щось вкусило? Це кохана дівчина запустила під вашу сорочку мікроробота з мікродозою віагри. А ваш вживлений робот-охоронець, що причаївся біля статевого органа, скоро повідомить вас про цей свіжий жарт. Телефони не потребуватимуть корпусів. Антену вмонтують у черепну кістку, мікрофон – у вухо, номери набиратимуть через чутливі мануальні сенсори порухами пальців. Живлення – від тепла тіла.

Ми вступаємо в еру здрібніння. Розгалуження технічного мікросередовища впливатиме також на культуру та цивілізацію. Якщо у ХХ столітті погляди людей спрямовувалися до космосу і просторових експансій, то теперішнє людство все більше цікавиться власним подвір’ям, генетичними кодами та здоровим способом життя. Індивідуалістичний мейнстрім ліберального суспільства також сприятиме процесам здрібніння. Самотня людина, оточена й насичена мікротехнікою – ось скорботно-комфортне майбутнє гомосапієнсів.

Влада стане комп’ютерократією. Рівні доступу до систематизованої інформації прийдуть на зміну теперішнім рівням компетенції. Політтехнологів замінять політпрограмісти. Настане золота доба для бюрократів, процедурників і протокольників. Війни програмних протоколів труситимуть планетою. Електронні віруси вбиватимуть цілі міста. Віртуальні світи почнуть наступ на реальність. Зламані, злочинно перепрограмовані та здичавілі мікророботи нестимуть смерть і руйнування всьому живому та впорядкованому.

Отрути відійдуть у минуле. Адже кілька перепрограмованих лікувальних молекулярних роботів за лічені тижні руйнуватимуть організм жертви без видимих симптомів і слідів. Антироботів продаватимуть в аптеках (у капсулах або розчинених у рідині). Наноробототехніка прийде на зміну фармакології та здорожчить послуги медицини в десятки разів. Тільки-но ЗМІ повідомлятимуть про появу нових нанороботів-убивць, мільйони людей бігтимуть в аптеки (сервісні центри?), щоб придбати щойно розроблених нанороботів-поліцейських. Людські тіла перетворяться на арени незримих змагань молекулярної техніки.

Ці видіння майбутнього наснажують мене насолоджуватися теперішнім. Мій холодильник іще не керує кліматом у квартирі. Мій телевізор ще не має інтерактивних функцій і не підключений до мереж віртуального спілкування. В жодному з моїх стільців немає мікрочипа, що фіксує рівень спітніння моєї задниці. Блукаючи лісом, я поки що впевнений, що не потрапляю під об’єктиви мікровідеокамер. А муха, що нахабно та впевнено сидить на стіні, не підіслана ворогами для збирання побутового компромату. В які щасливі часи ми живемо, панове! Нехай здрібнілі нащадки заздрять нам!

Володимир Єшкілєв

Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments